Nuorodų pateikimas tekste:
Spausdintos disertacijos bibliografinis aprašas literatūros sąraše:
Elektroninės disertacijos bibliografinis aprašas literatūros sąraše:
Nuorodų pateikimas tekste:
Bibliografinis aprašas literatūros sąraše:
Bibliografinis aprašas elektroninių žodynų, kai nėra autoriaus ar datos:
Nuorodų pateikimas tekste:
Percituojant literatūros sąraše pateikiamas antrinis šaltinis:
Bibliografinis aprašas literatūros sąraše:
Pastaba!
Autentiški asmenvardžiai rišliame rašytiniame tekste yra gramatinami (jei pateikiami ne skliausteliuose) – jiems pridedamos lietuviškos reikiamo linksnio galūnės, pvz.: Anderson'as ir kt. (2017) teigia... Plačiau žr. čia http://www.vlkk.lt/aktualiausios-temos/svetimvardziai/gramatinimas
Dėmesio!!!
Venkite percituoti šaltinius!!! Cituokite tik pirminius šaltinius.Percituoti reikėtų tik tada, jei citata tikrai labai svarbi ir šaltinio orginalo negalite gauti.
Nuorodų pateikimas tekste:
Bibliografinis aprašas literatūros sąraše:
Nuorodų pateikimas tekste:
Bibliografinis aprašas literatūros sąraše:
Kai cituojami keli puslapiai iš tos pačios svetainės:
Kai nėra nei autoriaus, nei datos:
GENERATYVINIO DIRBTINIO INTELEKTO SUGENERUOTO TURINIO CITAVIMO REIKALAVIMAI
Citavimas pagal APA 7 stilių (taikoma socialinių ir humanitarinių mokslų sričių darbams)
Tekste:
Rašto darbe naudojant generatyvinio dirbtinio intelekto (toliau – GDI) įrankius, įvadinėje dalyje turi būti aprašyta, kaip jie buvo naudoti.
Rašto darbe būtina įterpti GDI įrankiui pateiktą užklausą (angl. prompt) ir pateikti tikslią citatą ar perfrazuotą GDI įrankio sugeneruotą tekstą.
Pvz., tiksli citata:
Pateikus užklausą „Ar galima naudoti „ChatGPT“ studentų rašto darbuose?“, „ChatGPT“ sugeneravo atsakymą, kad „naudoti „ChatGPT“ sugeneruotus tekstus studentų rašto darbuose yra nepageidautina, nes tai gali būti laikoma akademinės nesąžiningumo forma“ (OpenAI, 2023).
Pvz., perfrazuotas tekstas:
Pateikus užklausą „Ar galima naudoti „ChatGPT“ studentų rašto darbuose?“, „ChatGPT“ sugeneravo atsakymą, kad „ChatGPT“ sugeneruotų tekstų naudojimas studentų rašto darbuose nėra pageidautinas (OpenAI, 2023).
Visas atsakymas gali būti pateikiamas rašto darbo priede, kad skaitytojai galėtų susipažinti su tiksliu GDI įrankio sugeneruotu tekstu. Ypač svarbu išsisaugoti tikslų ir visą GDI įrankio sukurtą tekstą, nes, esant poreikiui, jį gali reikėti parodyti dėstytojui. Į priedus įtraukiami tik tie GDI įrankio sugeneruoti atsakymai, kurie minimi tekste. Tokiu atveju, citavimas tekste:
(OpenAI, 2023, žr. 1 priedą).
Literatūros sąraše:
Jei rašto darbe buvo naudojamas GDI sugeneruotas tekstas, pagal APA 7 citavimo stiliaus reikalavimus jis turi būti įtrauktas į literatūros sąrašą:
OpenAI. (2023). ChatGPT (Mar 23 Version) [Large language model]: https://chat.openai.com/chat.
Prieduose
Prieduose pateikiamas visas GDI įrankio sugeneruotas tekstas, pvz.:
1 priedas. „ChatGPT" sugeneruotas tekstas
Pateikus užklausą „Ar galima naudoti „ChatGPT“ studentų rašto darbuose?“, „ChatGPT“ sugeneravo atsakymą:
Kaip dirbantis algoritmas, „ChatGPT“ sukurtas generuoti teksto turinį ir padėti vartotojams atsakyti į įvairias užklausas. Tačiau reikia atkreipti dėmesį, kad „ChatGPT“ yra mašininio mokymosi sistema ir jo pateikta informacija yra tik apytikslė ir neturėtų būti laikoma absoliučia tiesa. Be to, jei kalbate apie studentų rašto darbus, yra svarbu suprasti, kad jų užduotis yra atlikti savarankišką darbą, remiantis savo mokslinių tyrimų ar literatūros šaltiniais. Todėl naudoti „ChatGPT“ sugeneruotus tekstus studentų rašto darbuose yra nepageidautina, nes tai gali būti laikoma akademinės nesąžiningumo forma. Geriau pasikliauti patikimais ir patikrintais šaltiniais, taip užtikrinant kokybišką ir originalų darbo rezultatą.
1. Pasirinkite dokumento tipą
Cituok teisingai!